Artykuł promocyjny
Opublikowany przez:
Listek
Źródło artykułu: materiał partnera artykułu
Nauczenie tak młodego człowieka, jak poruszać się poza domem, może nie być łatwym zadaniem. Zwłaszcza, że dzieci w tym wieku mają sporo niespożytej energii i zdarza im się nie zważać na to, co dzieje się dookoła. Właśnie dlatego już pierwszoklasista powinien znać podstawowe przepisy, znaki drogowe i zasady bezpiecznego poruszania się na drodze. Jak przekazywać najmłodszym wiedzę na ten temat? Na co rodzice i nauczyciele powinni zwrócić uwagę?
W okresie dzieciństwa nie jest jeszcze w pełni rozwinięta percepcja, przez co dzieci na różne zdarzenia reagują inaczej niż dorośli. Biegają, nie oglądając się za siebie. Łatwo się rozpraszają i w różnych sytuacjach reagują emocjonalnie. Często też nie potrafią trafnie przewidzieć niebezpiecznych zdarzeń, np. prawidłowo ocenić odległości dzielących je od poruszającego się pojazdu czy prędkości z jaką się porusza, dlatego popełniają błędy. Wiele takich sytuacji i zachowań wynika z etapu rozwoju, na jakim znajduje się dziecko. Dlatego bardzo istotna jest nauka prawidłowych sposobów dbania o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Wiedza na ten temat może uratować zdrowie i życie wielu osób.
Siła edukacji Edukacja najmłodszych przynosi wymierne efekty. Policyjne statystyki pokazują, że co roku spada liczba wypadków z udziałem dzieci. W 2022 roku w Polsce miało miejsce 1 794 wypadków drogowych z udziałem dzieci w wieku 0-14 lat. To niemal 50% mniej w stosunku do roku 2013[2]. |
Złote zasady poruszania się na drodze
Niezwykle ważną rolę w przygotowaniu dziecka do samodzielnego poruszaniu się po drodze odgrywają rodzice. To właśnie oni przekazują pierwsze wskazówki dotyczące tego, na co należy zwracać szczególną uwagę w drodze do szkoły. Przemierzają wspólnie różne trasy, omawiają niebezpieczne miejsca, które wymagają szczególnej ostrożności, np. przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy zwężenia ulicy. Również będąc nauczycielem, warto przekazywać podstawowe zasady bezpiecznego przemieszczania się po drodze. Oto kilka wskazówek od nadkom. Roberta Opasa z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:
Nauka bezpieczeństwa na drodze z Akademią Bezpiecznego Puchatka
Dziecko będzie bezpieczne w drodze do szkoły, gdy już na początku edukacji szkolnej pozna i zrozumie podstawowe przepisy właściwego poruszania się po drodze. W nauce właściwych zachowań na drodze pomocny jest ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych – Akademia Bezpiecznego Puchatka. Tematyka, jaką obejmuje, to nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale również w innych obszarach: w domu, w szkole, w kontaktach z rówieśnikami oraz w internecie. W projekcie każdego roku uczestniczy ponad 200 tysięcy dzieci i niemal 13 tysięcy nauczycieli z prawie 10 tysięcy szkół podstawowych. Aby dołączyć do aktualnie trwającej XIV edycji programu i otrzymać komplet darmowych materiałów edukacyjnych opracowanych przez metodyka i opiniowanych przez właściwe wydziały Komendy Głównej Policji, wystarczy zgłosić się poprzez stronę https://akademiapuchatka.pl.
[1] Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania. Art. 43 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 110, z późn. zm.).
[2] Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku. Komenda Główna Policji Biuro Ruchu Drogowego. Warszawa, 2023.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.